5 listopada 2020

domowe sposoby

Domowe sposoby na leczenie trądziku,

USG a problemy ze zdrowiem

Ultradźwięki mogą pomóc wykryć problemy zdrowotne za pomocą urządzenia do obrazowania

Ultrasonografia pęcherza moczowego to zastosowanie sondy ultrasonograficznej do badania różnych części układu moczowego miednicy. Pęcherz to kanał, przez który mocz wypływa po jego utworzeniu w nerkach, które są organem w organizmie odpowiedzialnym za produkcję moczu. Sondę ultradźwiękową można wykorzystać do obejrzenia struktur moczowodów, krocza, prostaty, a nawet odbytnicy.

Chociaż USG pęcherza nie jest rutynową częścią badania ginekologicznego, wielu lekarzy uważa, że ​​jest ono pomocne dla ogólnego stanu zdrowia ich pacjentek. Dobry układ moczowy ma wiele różnych cech. Słaby lub słabo rozwinięty układ moczowy może mieć komplikacje, które będą trudniejsze do wykrycia, dlatego wizyta u lekarza przy objawach bólu lub innych dolegliwości może często pomóc lekarzowi w prawidłowym zdiagnozowaniu stanu. Wiele kobiet odczuwa pieczenie podczas oddawania moczu, czemu może również towarzyszyć uczucie pełności i ucisku w okolicy miednicy. Te uczucia często mogą prowadzić do niepotrzebnej podróży do szpitala w celu uzyskania pomocy medycznej.

Lekarz może również użyć USG, aby zobaczyć anatomię układu moczowego.

Moczowody to przewody łączące nerkę z pęcherzem. Moczowody są ważne, ponieważ przenoszą produkty przemiany materii z nerki do pęcherza i mogą ulec zakażeniu lub zablokowaniu. Zaburzenia pęcherza mogą spowodować, że organizm nie będzie w stanie prawidłowo wydalać toksyn.

Wykonując USG pęcherza, lekarze będą mogli również przyjrzeć się budowie i funkcji nerek i pęcherza. Kamienie nerkowe mogą być często trudne do wykrycia na zdjęciu rentgenowskim, ale nadal mogą stanowić zagrożenie, jeśli są duże lub mają tendencję do twardnienia do postaci zestalonych. Zwężenie moczowodu i kamienie pęcherza moczowego są często diagnozowane, gdy powodują ból podczas wypróżnień. Niektóre schorzenia układu moczowego, takie jak zapalenie pęcherza moczowego i nietrzymanie moczu, można również wykryć za pomocą USG. USG może być również przydatne do monitorowania wzrostu guzów w układzie moczowym.

Niedrożność cewki moczowej można również wykryć za pomocą USG, a czasami można ją łatwo usunąć za pomocą leków. Czasami jednak wymagana jest operacja, aby upewnić się, że przeszkoda zniknęła. Kiedy ściany cewki moczowej stają się zbyt słabe lub gdy staje się zbyt wąskie, mocz nie może swobodnie przepływać, często zaleca się operację, aby upewnić się, że przejście jest drożne.

USG układu moczowego można również wykorzystać do sprawdzenia problemów z nerkami. Czasami w moczu mogą gromadzić się kryształy, powodując stan znany jako struwit lub krystaluria. Może to prowadzić do poważnych problemów z nerkami, które wymagają natychmiastowego leczenia. W takich przypadkach można zastosować badanie ultrasonograficzne, aby pokazać anatomię nerki i jej funkcje. Często diagnozę struwitu można postawić podczas badania miednicy, które pokazuje, jak płyn gromadzi się w nerkach.

Rak prostaty można również wykryć za pomocą USG pęcherza moczowego na podstawie obecności krwi w moczu. Jeśli guz przeszedł przez moczowód i dotarł do pęcherza, może powodować ból i dyskomfort podczas oddawania moczu.

USG prostaty jest również dobrym przykładem na to, jak można monitorować stan zdrowia człowieka za pomocą procedury obrazowania. Ponieważ gruczoł krokowy jest tak ważny dla układu moczowego, jeśli gruczoł krokowy jest powiększony, mogą wystąpić problemy z moczowodami. Tego typu obrazowanie można wykorzystać do ustalenia, czy pacjent ma ten problem, a następnie można go odpowiednio leczyć.

You may have missed

3 min read
3 min read
4 min read