2 września 2022

domowe sposoby

Domowe sposoby na leczenie trądziku,

Jak dbać o swoje zęby i kiedy zdecydować się na wizytę u stomatologa i ortodonty?

 

Śnieżnobiały i olśniewający uśmiech to niewątpliwie marzenie wielu osób. Warto jednak pamiętać, że zdrowe zęby to nie tylko ważny aspekt estetyczny dla wyglądu, ale przede wszystkim oznaka zdrowia. Mało kto bowiem pamięta, że nieleczone ubytki (do których prowadzi próchnica) mogą być przyczyną licznych problemów zdrowotnych, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Dlatego też warto zadbać o regularne przeglądy dentystyczne, a gabinet stomatologa odwiedzać przede wszystkim profilaktycznie – nie tylko w przypadku wystąpienia nagłego bólu zęba.

Jak często warto odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Przyjmuje się, że w celach profilaktycznych warto umawiać się na wizytę u stomatologa raz na pół roku. Okres ten może zostać jednak skrócony lub wydłużony – najważniejsza jest bowiem indywidualna decyzja lekarza prowadzącego. W trakcie wizyt profilaktycznych dokonuje się nie tylko okresowego przeglądu stanu uzębienia, ale również kontroluje dziąsła, błony śluzowe jamy ustnej, a także przeprowadza się zabiegi takie jak ściągnięcie kamienia, piaskowanie czy fluoryzacja. Wizyty okresowe to także doskonały moment na leczenie niewielkich ubytków – dzięki szybkiej interwencji można mieć pewność, że wystarczy jedynie niewielka plomba. Zaniedbane ubytki najczęściej prowadzą do kosztownego leczenia kanałowego, a czasami także do ekstrakcji (usunięcia) zęba.

Kiedy warto zdecydować się na wizytę u ortodonty?

Ortodonta jest wykwalifikowanym specjalistą, który zajmuje się przede wszystkim leczeniem wad zgryzu, najczęściej za pomocą nowoczesnych aparatów ortodontycznych. Ich głównym zadaniem jest prostowanie zgryzu, a co za tym idzie korekcja łuków zębowych – wpływa to nie tylko na aspekt estetyczny, ale również zdrowotny. Krzywy zgryz może skutkować między innymi bezdechem nocnym, uciążliwym chrapaniem czy tzw. bruksizmem (czyli zgrzytaniem zębów – najczęściej nocą). Chociaż, jak twierdzi polecany ortodonta w Warszawie, najlepszym momentem na założenie aparatu stałego jest okres adolescencji (czyli moment, w którym większość zębów w jamie ustnej to już zęby stałe), coraz częściej na korekcję zębów decydują się również osoby dorosłe. Za założeniem aparatu w dorosłości przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne.

Stomatolog i ortodonta – najwięksi przyjaciele pięknego uśmiechu

Chociaż szacuje się, że wizyta u specjalistów od zębów i jamy ustnej (stomatolog, ortodonta, higienistka) są jednym z najczęściej wymienianych panicznych lęków, warto mimo wszystko przemóc się do profilaktycznych, okresowych wizyt. Gwarantuje to nie tylko mniejszy ból w trakcie leczenia zachowawczego zębów, ale przede wszystkim chroni zęby, które powinny wystarczyć wszystkim do końca życie. Regularne wizyty to najprostszy sposób na oswojenie lęku oraz przyzwyczajenie się do niezbędnych procedur diagnostycznych i leczniczych.