19 lipca 2021

domowe sposoby

Domowe sposoby na leczenie trądziku,

Brodawki a włókniaki – zobacz, czym się od siebie różnią

Brodawki, nazywane również kurzajkami, to zazwyczaj małe narośla na skórze. Powodowane są one przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i mogą przyjmować różne kolory. Zmiany te mogą być białe, brązowe, cieliste czy nawet różowe. Te niewielkie guzki mają dosyć szorstką powierzchnię. Włókniaki z kolei to łagodne zmiany niezłośliwego nowotworu skóry. Bardzo często włókniaki nie stanowią zagrożenia, a usuwa się je ze względów estetycznych.

Jakie możemy zauważyć różnice między brodawkami a włókniakami?

Nie ulega już wątpliwości, że włókniaki i brodawki to dwie zupełnie różne zmiany skórne. Jednak są do siebie na tyle podobne, że można je ze sobą pomylić. Lepiej zatem zawsze udać się do lekarza, aby zweryfikować, jakiego typu jest to zmiana. Przeanalizujmy zatem najważniejsze zmiany między brodawkami, a włókniakami.

Pomimo tego, że brodawki nie są groźne, to często wymagają jednak skonsultowania się z lekarzem dermatologiem. Z uwagi na to, że brodawki powstają poprzez wirus, mogą powstać na dowolnym etapie życia, a zatem każdy człowiek może się nim zarazić. Dodatkowo możemy wyróżnić wiele rodzajów brodawek.

Brodawki a włókniaki. Powstawanie

Przede wszystkim geneza powstawania tych zmian jest zupełnie inna, ponieważ brodawki powstają przez wirus HPV. Dodatkowo wyróżnić możemy nawet ponad 100 różnych rodzajów wirusa, a to z kolei sprawia, że również rodzajów brodawek jest bardzo wiele. Za powstawanie włókniaków odpowiedzialne są dwa czynniki, jakimi są geny (włókniaki mogą być dziedziczne) oraz występowanie tzw. zespołu metabolicznego

Usuwanie brodawek i włókniaków

Do usuwania włókniaków najczęściej stosuje się metodę z wykorzystaniem lasera. Takiego zbiegu możemy dokonać w gabinecie dermatologicznym, pod czujnym okiem specjalisty. Oprócz laserowej metody usuwania włókniaków na rynku dostępne jest również ich zamrażanie przy wykorzystaniu ciekłego azotu.

Jeśli zaś chodzi o brodawki, skutecznym i bezpiecznym sposobem jest wykorzystanie produktów medycznych w postaci leków OTC (bez recepty). Stosowanie preparatów, które można używać samodzielnie w domu, jak np. płyn na skórę Brodacid, pozwolą nam uporać się z kurzajką w sposób bezinwazyjny. Kwas mlekowy zawarty w produkcie, pomoże nam pozbyć się zrogowaciałego naskórka, natomiast kwas salicylowego wesprze ten proces zmiękczając i spulchniając naskórek.